ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЗАТВЕРДЖЕНО

Державний комітет

інформаційної політики

України

04.08.1999

ПОГОДЖЕНО

Міністерство праці

та соціальної

політики України

ДОПОВНЕННЯ ТА ЗМІНИ N 1 до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 18)

Доповнити випуск новою професією "Оператор комп'ютерної верстки" (код КП-4112), виклавши кваліфікаційну характеристику в такій редакції:

ОПЕРАТОР КОМП'ЮТЕРНОЇ ВЕРСТКИ

4-й розряд

Завдання та обов'язки. Набирає у текстовому редакторі спеціального виду текст, який містить терміни: фізичні, математичні, хімічні, астрономічні тощо; одиниці величин, їх українські та міжнародні позначення і найменування; формули, алфавіти, знакові системи та інші текстові елементи. Здійснює введення тексту, вставки, виправлення похибок. Працює з файлами, вводить параметри набору згідно з макетом полоси, здійснює розрахунки для верстки. Виконує правку тексту (виділяє текст, знищує, пересуває, копіює, текст, здійснює контекстний пошук та заміну). Записує файли на дискету. Роздруковує набраний текст на принтері. Працює в комп'ютерній мережі.

Повинен знати: призначення функціональних клавіш текстового редактора; технічні можливості та параметри монітора, процесора і принтера; друкарську систему виміру та систему вимірювань, яка використовується у текстовому редакторі; стандарти коректурних знаків; математичні та хімічні знаки.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Без вимог до стажу роботи.

Приклади робіт:

Набирання та правлення

1. Журнали та газети, навчально-методична література, підручники для середньої школи та професійно-технічних училищ.

2. Книжково-журнальна та офіційно-плакатна продукція.

3. Література науково-популярна та соціально-економічна.

4. Література художня (проза, вірші, драматичні твори) і дитяча.

5-й розряд

Завдання та обов'язки. Працює в текстовому редакторі з введенням тексту, який містить спеціальну термінологію, математичні, хімічні, астрономічні та інші однорядкові формули, різні алфавіти, рядки з шрифтовими виділеннями, 10-пальцевим методом. Працює з файлами (зберігає набраний текст, викликає текст на екран; перейменовує і об'єднує файли; працює в різних вікнах, роздруковує). Виконує правку тексту (виділяє текст, здійснює пошук та заміну). Створює макет для верстки. Здійснює верстку, шрифтове та поліграфічне оформлення тексту, сторінок, колонок. Записує файли на магнітний носій. Роздруковує текст на принтері. Працює в оперативній системі, користується основними командами, утилітами.

Повинен знати: прийоми шрифтового оформлення тексту; технічні правила набирання і верстки книжково-журнальної та газетної продукції; поліграфічні правила оформлення текстів з використанням текстового редактора і прикладних програм верстки; роботу в сучасних операційних системах.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією оператора комп'ютерної верстки 4 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:

Набирання, правлення, верстка.

1. Книжково-журнальна та афішно-плакатна продукція.

2. Література художня (проза, вірші, драматичні твори) і дитяча.

3. Підручники для середньої школи і навчально-методична література.

6-й розряд

Завдання та обов'язки. Працює в текстовому редакторі з введенням тексту, який містить спеціальну термінологію, багаторядкові математичні, хімічні формули, набирання таблиць. Оперує з файлами. Виконує правку тексту. Створює макет для верстки. Виконує верстку тексту; підготовленого з використанням текстового редактора та інших прикладних програм верстки, графічний дизайн. Сканує та опрацьовує ілюстративний матеріал, виконує художній дизайн. Записує файли на магнітний носій. Роздруковує текст. Працює в сучасних операційних системах.

Повинен знати: прийоми складного шрифтового оформлення тексту; технічні правила набирання і верстки книжково-журнальної та газетної продукції; поліграфічні правила оформлення текстів з використанням текстового редактора і прикладних програм верстки; роботу в сучасних операційних системах.

Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією оператора комп'ютерної верстки 5 розряду не менше 1 року.

Приклади робіт:

Набирання, правлення, верстка.

1. Література науково-технічна, складні каталоги, навчальні посібники на іноземних мовах, іноземні словники.

2. Підручники для середніх та вищих навчальних закладів з фізики, хімії, математики та інших точних наук.

3. Технічні та енциклопедичні довідники.

Роботи з графічного дизайну, сканування, комп'ютерна ретуш ілюстративного матеріалу.