ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

Н А К А З

01.12.2003 N 651

Про затвердження Інструкції про заходи пожежної безпеки в Державній судовій адміністрації України

На виконання Закону України "Про пожежну безпеку" та відповідно до Правил пожежної безпеки в Україні, введених у дію наказом МВС України від 22.06.95 року N 400z0219-95, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про заходи пожежної безпеки в Державній судовій адміністрації України (далі - Інструкція), що додається.

2. Начальникам структурних підрозділів довести до відома працівників зміст Інструкції та забезпечити її виконання.

3. Призначити відповідальним за пожежну безпеку в Державній судовій адміністрації України начальника господарського відділу Онопрієнка П.І.

4. Відповідальному за пожежну безпеку в Державній судовій адміністрації України (Онопрієнко П.І.) розробити та подати на затвердження в установленому порядку Положення про проведення спеціальних навчань, інструктажів та перевірку знань із питань пожежної безпеки.

5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Державної судової адміністрації України Балаклицького І.І.

Голова
В.Карабань

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Голови Державної

судової адміністрації

України

01.12.2003 N 651

ІНСТРУКЦІЯ

про заходи пожежної безпеки в Державній судовій адміністрації України

Інструкція про заходи пожежної безпеки в Державній судовій адміністрації України (далі - Інструкція) відповідно Закону України "Про пожежну безпеку" та Правил пожежної безпеки в Україні, введених у дію наказом МВС України від 22.06.95 року N 400z0219-95, повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Відповідальність за дотримання співробітниками структурних підрозділів Державної судової адміністрації України вимог пожежної безпеки, передбачених цією Інструкцією, покладається на керівників управлінь, самостійних відділів, інших служб на правах самостійних відділів.

1.2. Своєчасне забезпечення необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння за нормами, визначеними додатком N 3 до Правил пожежної безпеки в Україні, їх утримання у справному стані покладається на господарський відділ Державної судової адміністрації України.

1.3. Постійний контроль наявності, стану утримання та використання тільки за призначенням засобів протипожежного захисту на закріпленому об'єкті здійснюють відповідальні за стан пожежної безпеки в службових приміщеннях і на територіях Державної судової адміністрації України. Вони зобов'язані негайно повідомити господарський відділ Державної судової адміністрації України про виявлені недоліки. Співробітники, прийняті на роботу в Державну судову адміністрацію України, повинні пройти вступний та первинний інструктажі щодо дотримання заходів пожежної безпеки на території, в адміністративних будинках і на робочих місцях.

Повторний інструктаж проводиться не менше одного разу на рік, про що відмічається у Журналі реєстрації інструктажів з пожежної безпеки (додаток N 1).

1.4. Кожен працівник у разі виявлення порушень правил пожежної безпеки, що загрожують виникненню пожежі, ознак горіння, задимлення зобов'язаний вжити негайних заходів щодо їх усунення, повідомити про це пожежну охорону і господарський відділ Державної судової адміністрації України за тел.: 01, 536-06-54, вн. 16-54.

Паління в приміщеннях Державної судової адміністрації України категорично забороняється.

На території Державної судової адміністрації України визначене і обладнане спеціальне місце для паління, яке позначене знаком або написом із встановленням урни або попільниці з негорючих матеріалів.

2. ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ДО ТЕРИТОРІЇ, БУДІВЕЛЬ, ПРИМІЩЕНЬ, СПОРУД

2.1. Утримання території

2.1.1. Територія Державної судової адміністрації України, ділянки, що межують з будинками, іншими будівлями, протипожежні розриви між будинками, спорудами повинні постійно утримуватися в чистоті та систематично очищатися від сміття, гнилого листя, котрі необхідно регулярно видаляти (вивозити) у спеціально відведені місця.

2.1.2. Дороги, проїзди і проходи до будівель, споруд, вододжерел, підступи до пожежного інвентаря, обладнання та засобів пожежогасіння мають бути завжди вільними, утримуватися справними, взимку очищатися від снігу. Їх не дозволяється захаращувати, використовувати для складання матеріалів, устаткування, стоянок транспорту, будівництва та встановлення тимчасових споруд.

2.1.3. Рух службового автотранспорту, автобусів, вантажних автомобілів та їх тимчасове розміщення на території Державної судової адміністрації України повинні здійснюватися згідно зі схемою руху та розміщення транспортних засобів.

Посадка (висадка) пасажирів в автобуси або службові автомобілі повинна здійснюватись тільки в місцях стоянки, визначених схемою.

2.1.4. Кожний автомобіль повинен мати вуглекислотний чи порошковий вогнегасник. Автобуси повинні бути укомплектовані двома вогнегасниками: один - у кабіні водія, другий - у пасажирському салоні.

2.1.5. На майданчиках, де зберігається транспорт, та в боксах для чергових автомобілів не дозволяється:

- захаращувати виїзні ворота і проїзди;

- проводити ковальські, термічні, зварювальні та малярні роботи, а також промивання деталей з використанням ЛЗР та ГР;

- тримати транспортні засоби з відкритими горловинами наливних баків, а також за наявності витікання пального і мастила;

- заправляти транспортні засоби пальним та зливати з них паливо (ці роботи повинні виконуватися на заправному пункті);

- зберігати тару з-під пального, а також пальне, мастила, за винятком палива, в баках автомобілів;

- підзаряжати акумулятори безпосередньо на транспортних засобах;

- підігрівати двигуни відкритим вогнем, користуватися відкритими джерелами вогню для освітлення;

- залишати у транспортних засобах та боксах промаслені обтиральні матеріали та спецодяг по закінченню роботи;

- залишати автомобілі на стоянці з увімкненим запаленням;

- ставити на зберігання транспорт з несправною електропроводкою та з несправною системою гальмування;

- допускати накопичення на двигуні та його картері бруду і мастила. По закінченню роботи оглядові канави повинні очищатися від промасленого ганчір'я, розлитих ЛЗР та ГР.

2.2. Утримання будівель, приміщень та споруд

2.2.1. Усі будівлі, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, побутових та виробничих відходів і постійно утримуватися в чистоті.

2.2.2. Пошкодження вогнезахисних покриттів (штукатурки, фарб, обмазок тощо) будівельних конструкцій, горючих оздоблювальних матеріалів, перегородок та опор повинні негайно усуватись.

Дерев'яні конструкції горищ, вогнезаймисте облицювання коридорів повинні бути оброблені (просочені) вогнезахисними матеріалами. Перевірку стану вогнезахисної обробки слід проводити не менше одного разу на рік зі складанням акту перевірки.

2.2.3. Не дозволяється використовувати горища для зберігання устаткування, меблів та інших предметів.

Поруч із дверима на горищі повинні бути встановлені пожежні щити. Двері горища повинні бути зачиненими. На дверях слід вказувати місце зберігання ключів. Вікна горищ повинні бути заскленими.

2.2.4. Приямки віконних прорізів цокольного поверху потрібно регулярно очищати від горючих побутових та виробничих відходів, сухого листя, трави тощо. Не допускається закривати їх наглухо, а також захаращувати або закладати віконні прорізи.

2.2.5. Забороняється прибирати приміщення, чистити (прати) одяг із застосуванням бензину, газу та інших ЛЗР та ГР, а також відігрівати замерзлі труби паяльними лампами та іншими засобами із застосуванням відкритого вогню, сушити спецодяг на приладах центрального опалення.

2.2.6. Евакуаційні шляхи і виходи з будинків повинні утримуватися вільними, нічим не захаращуватися і в разі виникнення пожежі забезпечувати безпеку під час евакуації людей, які перебувають у приміщеннях.

2.2.7. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з приміщень. На замкнутих дверях слід вказати місце зберігання ключів.

2.2.8. Килими, килимові доріжки на шляхах евакуації повинні бути надійно прикріпленими до підлоги. На ці покриття необхідно мати акт експертизи Інституту пожежної охорони на їх відповідність ГОСТ 12.1.044-89 (токсичність продуктів горіння, димоутворююча здатність).

2.2.9. Евакуаційні виходи повинні бути обладнані світловими покажчиками з написом "Вихід" білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення. В залах засідань їх слід вмикати на весь час перебування людей.

2.2.10. На видних місцях коридорів приміщень повинні бути схеми шляхів евакуації людей під час пожежі.

2.3. Основні вимоги пожежної безпеки до утримання робочих кабінетів, складських та інших приміщень

2.3.1. Робочі кабінети необхідно утримувати в чистоті, не заставляти зайвими меблями, предметами та матеріалами.

2.3.2. В робочих кабінетах та інших службових приміщеннях категорично забороняється користуватися побутовими електроприладами (прасками, самоварами, чайниками, кип'ятильниками та іншим), легкозаймистими та горючими рідинами.

У разі виявлення несправних (пошкоджених) штепсельних з'єднань, вимикачів, розеток їх подальше використання не допускається.

2.3.3. Після закінчення робочого дня або відлучення з кабінету необхідно зачинити сейфи, шафи, вікна (кватирки), вимкнути з електромережі всі електроприлади (комп'ютери, телевізори, радіоприймачі, друкарські машинки, кондиціонери, вентилятори, настільні лампи та інше), електроосвітлення.

2.3.4. В складських приміщеннях необхідно дотримуватися правил сумісного зберігання матеріальних цінностей. Легкозаймисті та горючі рідини слід зберігати в герметичній тарі, яка не розбивається, окремо від інших матеріалів і в кількості, що не перевищує змінну потребу. Тару, що звільняється, інший пакувальний матеріал необхідно негайно виносити із складів в спеціально відведені для цього місця.

2.3.5. Всі товари в складських приміщеннях повинні зберігатися на стелажах на відстані не менш ніж 0,6 м від сповіщувачів автоматичної пожежної сигналізації.

Забороняється зберігання продукції впритул до приладів і труб опалення, експлуатація газових плит, побутових електронагрівальних приладів, установлення з цією метою штепсельних розеток.

Електричні лампи повинні закриватись скляними плафонами. Відстань від горючих матеріалів до світильників має бути не менш ніж 0,5 м.

2.3.6. Приміщення, в яких розташовуються дві і більше персональних ЄОМ чи копіювально-розмножувальних машин, необхідно оснащувати переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку 2 шт. на кожні 20 кв. м площі приміщення.

2.3.7. Не дозволяється залишати без нагляду ввімкнену в мережу електронну апаратуру.

Після закінчення роботи на персональних комп'ютерах та іншій електронно-обчислювальній техніці вони повинні відключатися від мережі.

2.3.8. Не рідше одного разу на квартал необхідно очищати від пилу агрегати, вузли та кабельні канали.

Для промивання деталей необхідно застосувати негорючі миючі препарати.

Забороняється проводити роботи з ремонту вузлів (блоків) ЕОМ безпосередньо в машинному вузлі.

2.3.9. У разі встановлення в приміщенні газових плит біля стін (перегородок) з горючих матеріалів стіни (перегородки) необхідно ізолювати негорючими матеріалами. Відстань від плити до ізольованих негорючими матеріалами стін повинна бути не менше 0,07 м.

Відстань між плитою та неізольованою стіною (перегородкою) з горючих матеріалів повинна бути не менше 1 м.

2.4. Утримання електрогосподарства

2.4.1. Силове і освітлювальне електроустаткування, електропроводка та інші споживачі електроенергії повинні виконуватись і експлуатуватись у відповідності до Правил устрою електроустановок (ПУЕ) і Правил технічної експлуатації електроустановок (ПТЕЕ).

Електропроводка, розподільні пристрої, апаратура, електрообладнання, вимірювальні прилади, запобіжні пристрої різного типу, рубильники та інші пускові апарати і пристрої повинні монтуватись на негорючій основі.

2.4.2. Розподільні електрощити, електродвигуни і пускорегулюючі апарати повинні періодично оглядатись і очищатись віл пилу. Приєднання нових споживачів електроенергії (електродвигунів та іншого електрообладнання) повинно проводитись з відома особи, відповідальної за експлуатацію електрогосподарства. Зіпсовані електроапарати та прилади, котрі можуть викликати коротке замикання, повинні терміново бути відремонтовані або замінені на інші.

2.4.3. Плавкі вставки запобіжників повинні бути калібровані із зазначенням на клеймі номінального струму вставки. Застосування саморобних некаліброваних плавких вставок забороняться.

2.4.4. Електроустаткування і електроапаратуру ущільненого захисного виконання потрібно систематично перевіряти на герметичність, звертаючи особливу увагу на стан ущільнювальних прокладок.

2.4.5. Настільні лампи, вентилятори, телевізори, радіоприймачі, холодильники та інші електроприлади повинні вмикатися в мережу тільки через справні штепсельні розетки та електрошнури.

Експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється.

2.4.6. Заміри опору ізоляції в силових і освітлювальних мережах необхідно проводити не рідше одного разу на рік.

2.4.7. У приміщеннях електроустановок повинні застосовуватись вуглекислотні вогнегасники.

2.4.8. Дозволити, як виняток, експлуатацію електронагрівальних приладів з обов'язковим виконанням усіх норм і правил пожежної безпеки в приміщеннях, де їх застосування пов'язано з характером роботи.

2.5. Вимоги до опалення

2.5.1. Обігрівання приміщень повинно здійснюватися тільки приладами центрального опалення.

2.6. Вентиляція і кондиціонування

2.6.1. Системи вентиляції і кондиціонування повітря повинні відповідати протипожежним вимогам будівельних норм.

2.6.2. Забороняється складання в притул (на відстані менше ніж 0,5 м) до повітропроводів і устаткування горючих матеріалів або негорючих матеріалів у горючій упаковці.

2.6.3. Монтаж, підключення, прокладання мереж, влаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитись відповідно до вимог Інструкції з експлуатації кондиціонерів та ПУЕ.

2.6.4. При встановленні кондиціонерів зовнішні апарати повинні бути зверху захищені негорючими козирками, при цьому краї козирків мають виступати за зовнішні габарити кондиціонера не менш ніж на 0,15 м.

2.6.5. Під час експлуатації побутових кондиціонерів забороняється:

- при встановленні кондиціонера у віконному отворі використовувати як опорні конструкції горючі елементи конструкцій рам;

- кустарно переробляти кондиціонери з метою зміни їх функціонального призначення;

- змінювати наявні триполюсні штепсельні роз'єднувачі на двополюсні;

- встановлювати кондиціонери у внутрішніх протипожежних перегородках та стінах.

2.7. Порядок проведення вогневих робіт під час здійснення ремонтів у Державній судовій адміністрації України

2.7.1. Проведення зварювальних та інших вогневих робіт, пов'язаних із нагріванням деталей до температур, спроможних викликати займання матеріалів та конструкцій, допускаються тільки з письмового дозволу начальника господарського відділу або його заступника.

2.7.2. Керівник структурного підрозділу, де мають проводитись вогневі роботи, зобов'язаний оформити наряд-допуск (додаток N 2) на проведення цих робіт.

2.7.3. Проведення вогневих робіт на тимчасових місцях дозволяється лише після вжиття заходів, які виключають можливість виникнення пожежі:

очищення робочого місця від горючих матеріалів, захисту горючих конструкцій, забезпечення первинними засобами пожежогасіння (вогнегасником, відром з водою). Вид та кількість засобів пожежогасіння, якими повинно бути забезпечене місце робіт, вказуються в нараді-допуску.

2.7.4. Після закінчення вогневих робіт виконавець зобов'язаний ретельно оглянути місце їх проведення, за наявності горючих конструкцій полити їх водою, усунути можливі причини виникнення пожежі.

Посадова особа, відповідальна за стан пожежної безпеки приміщення (дільниці, території тощо), де проводились вогневі роботи, повинна забезпечити перевірку місця проведення цих робіт упродовж 2 годин після їх закінчення. Про приведення місця вогневих робіт у пожежонебезпечний стан виконавець та відповідальна за стан пожежної безпеки особа роблять відповідні позначки у наряді-допуску.

2.7.5. Забороняється допускати до зварювальних та інших вогневих робіт осіб, котрі не мають кваліфікаційних посвідчень та не пройшли у встановленому порядку навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та щорічної перевірки знань з одержанням спеціального посвідчення.

3. Порядок дій у разі пожежі

3.1. У разі виявлення пожежі (ознак горіння) кожний співробітник зобов'язаний:

- негайно повідомити про це за телефоном 01 пожежну охорону. При цьому необхідно назвати адресу об'єкта, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на місці пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

- вжити (при необхідності) заходів до евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;

- повідомити господарський відділ за тел. 536-06-54, вн. 16-54;

- у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо);

- негайно вимкнути споживачі електроенергії та залишити робоче місце шляхами, вказаними на схемах евакуації.

3.2. Посадова особа господарського відділу, що прибула на місце пожежі, зобов'язана:

- перевірити, чи викликана пожежна охорона (продублювати повідомлення), довести подію до відома керівництва Державної судової адміністрації України;

- у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), згідно з розробленими і вивішеними на видних місцях планами (схемами) евакуації людей на випадок пожежі, використовуючи для цього наявні сили й засоби;

- видалити за межі небезпечної зони всіх працюючих, не пов'язаних з ліквідацією пожежі;

- припинити роботи в будівлі, крім робіт, пов'язаних із заходами по ліквідації пожежі;

- здійснити в разі необхідності відключення електроенергії;

- організувати зустріч підрозділів пожежної охорони, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під'їзду до осередку пожежі;

- одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей;

- забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі;

3.3. Після прибуття пожежного підрозділу працівники господарського відділу Державної судової адміністрації України зобов'язані брати участь у консультуванні керівника гасіння про конструктивні і технологічні особливості об'єкта, де виникла пожежа, прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення до вжиття необхідних заходів сил та засобів об'єкта.

Додаток 1

ЖУРНАЛ

Реєстрації інструктажів з пожежної безпеки

------------------------------------------------------------------
| N |Дата|  Вид  |Прізвище,|Прізвище,|   Підписи   |При- |
|з/п|  |інструктажу| ім'я та |ініціали,|         |мітки|
|  |  |(вступний, |  по  | посада |         |   |
|  |  |первинний, |батькові | особи, |         |   |
|  |  |повторний, | особи, |  яка  |         |   |
|  |  | позапла- |  яку  |інструк- |         |   |
|  |  | новий), |інструк- |  тує  |         |   |
|  |  | назва та | тують |     |         |   |
|  |  |  номер  |     |     |         |   |
|  |  |інструкції,|     |     |         |   |
|  |  | з якої  |     |     |         |   |
|  |  | отримано |     |     |         |   |
|  |  |інструктаж |     |     |         |   |
|  |  |      |     |     |-----------------|   |
|  |  |      |     |     | Особи, |Особи, |   |
|  |  |      |     |     | яку  | яка  |   |
|  |  |      |     |     |інструк-|інструк-|   |
|  |  |      |     |     |тують  |тує   |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
|---+----+-----------+---------+---------+--------+--------+-----|
|  |  |      |     |     |    |    |   |
------------------------------------------------------------------

Додаток 2

НАРЯД-ДОПУСК

на виконання тимчасових вогневих робіт

Видано ___________________________________________________________
      (посада або кваліфікація старшого виконавця, робіт,
__________________________________________________________________
           прізвище та ініціали)
На виконання робіт _______________________________________________
     (вказати конкретно, які вогневі роботи виконуватимуться,
__________________________________________________________________
      їх характер і зміст)
Місце проведення робіт ___________________________________________
               (управління, відділ, приміщення,
__________________________________________________________________
             територія, тощо)
Час проведення робіт: початок ____________________________________
                    (час, дата)
           закінчення _________________________________
                    (час, дата)
Заходи щодо забезпечення пожежної безпеки робіт: _________________
__________________________________________________________________
 (заходи, які необхідно виконувати під час підготовки об'єкта до
           виконання робіт, під час
__________________________________________________________________
        їх проведення і після закінчення)
Особа, відповідальна за пожежну безпеку за місцем проведення робіт
__________________________________________________________________
      (посада, прізвище та ініціали, підпис, дата)
Наряд видано _____________________________________________________
         (посада, прізвище та ініціали, підпис особи,
            яка видала наряд-допуск)
__________________________________________________________________
                    "___" ____________ 200_ р.
Проведення робіт узгоджено: ______________________________________
               (дата, підпис, прізвище та ініціали,
__________________________________________________________________
    посада; за необхідності вказуються додаткові заходи,
           що необхідно виконати
__________________________________________________________________
       для забезпечення пожежної безпеки робіт)
Наряд-допуск продовжено до _______________________________________
             (дата, час, підпис, прізвище та ініціали,
__________________________________________________________________
         посада особи, яка видала наряд)
Продовження робіт узгоджено: _____________________________________
             (дата, час, підпис, прізвище та ініціали,
__________________________________________________________________
        за необхідності - додаткові вимоги)
Інструктаж щодо заходів пожежної безпеки отримав, з переліком
протипожежних заходів, що необхідно виконати, ознайомлений: ______
__________________________________________________________________
   (підпис, прізвище, та ініціали виконавця робіт, дата)
Роботи закінчені, робоче місце упорядковано до пожежонебезпечного
стану: ___________________________________________________________
    (час, дата, підпис, прізвище та ініціали виконавця робіт)
Пожежобезпечний стан місця, де  проводилися  вогневі  роботи,
перевірив: _______________________________________________________
        (час, дата, підпис, прізвище та ініціали особи,
__________________________________________________________________
 яка відповідає за пожежну безпеку за місцем проведення робіт)
                    "___" ____________ 200_ р.