МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ


Л И С Т


N 06/2-4/123 від 30.04.2002Про включення до трудового договору обмежень на роботу за сумісництвом


Відповідно до частини другої статті 21 Кодексу законів про працю України322-08 працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях. Це дозволяє працівникам, крім основного трудового договору, укладати трудові договори про роботу за сумісництвом.

У той же час необхідно враховувати, що відповідно до положень зазначеної ж статті, законодавством, колективним договором або угодою сторін можуть вводитись обмеження на роботу за сумісництвом.

Зазначені обмеження встановлені, зокрема, Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін'юсту і Мінфіну (зокрема, для керівників державних підприємств, установ, організацій, їхніх заступників, керівників структурних підрозділів та їхніх заступників та деяких інших категорій працівників (пункт 2 і 4 Положення); законами України "Про державну службу"3723-12 (стаття 16), "Про прокуратуру"1789-12 (стаття 46), "Про нотаріат"3425-12 (стаття 4) та іншими законодавчими актами (для відповідних категорій працівників)).

Відповідні обмеження на роботу за сумісництвом (зокрема, і на підприємствах недержавної форми власності) можуть бути введені колективним договором та угодою сторін (зокрема, і трудовим договором, оскільки трудовий договір - це і є угода між працівником і власником, тобто угода сторін щодо взаємних прав і обов'язків - на період дії відповідного трудового договору).


 Начальник Юридичного управління            І.Тубелець

"Податки та бухгалтерський облік", N 46, 10.06.2002 р.