МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

Л И С Т

02.08.2010 N 31-26030-12/23-4211/4151

Про відшкодування витрат при відрядженні за кордон

Міністерство фінансів за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.07.2010 р. N 39782/1/1-10 розглянуло лист члена громадської колегії Держкомпідприємництва Новікова С.Л. щодо застосування пункту 1.5 Розділу II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 р. N 59, і повідомляє.

Згідно з підпунктом 5.4.8 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"334/94-ВР сума добових визначається:

- у разі відрядження у межах України та країн, з якими не встановлено або спрощено прикордонний контроль, - згідно з відмітками сторони, що відряджає, та сторони, що приймає, на посвідченні про відрядження, форма якого затверджується центральним податковим органом;

- у разі відрядження до країн, з якими встановлено повний прикордонний митний контроль, - згідно з відмітками органів прикордонного контролю у паспорті або документі, що його замінює.

За відсутності зазначених відміток сума добових не включається до валових витрат платника податку.

Відповідно до вимог цього Закону Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон (пункт 1.5 глави 1 розділу II "Порядок відрядження за кордон"z0218-98) зазначено, що фактичний час перебування у відрядженні за кордоном визначається:

- у разі відрядження з України до країн, з якими встановлено повний прикордонний митний контроль, - за відмітками контрольно-пропускних пунктів прикордонних військ України в закордонному паспорті або документі, що його замінює;

- у разі відрядження з України до країн, з якими не встановлено або спрощено прикордонний контроль, - згідно з відмітками сторони, яка відряджає, та сторони, яка приймає, у посвідченні про відрядження.

У разі відсутності вищезгаданих відміток добові витрати відрядженому працівникові не відшкодовуються.

За роз'ясненням Адміністрації Державної прикордонної служби, відповідно до ст. 11 Закону України "Про державний кордон України"1777-12 особи, що перетинають державний кордон України, підлягають прикордонному і митному контролю. При цьому прикордонному контролю в однакових обсягах підлягають усі громадяни, які перетинають державний кордон України, незалежно від країни їх прямування.

З огляду на те, що за повідомленням Адміністрації Державної прикордонної служби України термін "спрощений прикордонний контроль" не застосовується в оперативно-службовій діяльності Держприкордонслужби, а терміна "органи прикордонного контролю" у Законі України "Про прикордонний контроль" немає, до проекту Податкового кодексу України будуть включені відповідні зміни стосовно порядку відшкодування добових витрат при направленні у службові відрядження за кордон (який у даний час регулюється підпунктом 5.4.8 пункту 5.4 статті 5334/94-ВР¦st5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"334/94-ВР) .

Лише після прийняття Податкового кодексу України можливо буде внести необхідні зміни до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон.

Заступник Міністра
А.Кравець